Šī tīmekļvietne izmanto sīkdatnes (cookies). Sīkdatnes ir mazas burtu un skaitļu datnes, kas tiek lejupielādētas un saglabātas jūsu datorā vai citā ierīcē (piemēram, mobilajā tālrunī, planšetdatorā), un saglabātas jūsu tīmekļa pārlūkā vietnes apmeklējuma laikā. Tās var izmantot, lai sekotu līdzi, kādas lapas vietnē apmeklējat, lai saglabātu jūsu ievadīto informāciju vai atcerētos jūsu izvēles, piemēram, valodas iestatījumus, vietnes pārlūkošanas laikā.

Imunitātei patīk OLAS


Stipra imunitāte pašlaik ir aktuāls temats, īpaši, ja rudenī prognozē atkārtotu koronavīrusa uzliesmojuma vilni. Bet vai imunitāti varam spēcināt ar uzturu? “Spēcināt” nebūs īstais vārds, jo ziniet, kas imūnsistēmai patīk vislabāk – BŪT LĪDZSVARĀ un gluži vienkārši normāli funkcionēt. Tai nepatīk skaļi vārdi un pārspīlējumi, jo imūnsistēma, kas ir pārlieku aktīva, organismam gluži pretēji var radīt veselības problēmas – alerģiskas reakcijas un autoimūnas slimības. 

Taču vislabākais ir tas, ka veselīgs uzturs dara tieši to, kas imunitātei patīk: palīdz BŪT LĪDZSVARĀ, jo daudzas minerālvielas un vitamīni, ko uzņemam ar uzturu, patiešām ir iesaistīti imūnsistēmas normālas funkcionēšanas nodrošināšanā. Visvairāk organismam cīņai ar vīrusa infekcijām nepieciešami A, C, D, E un B grupas vitamīni, kā arī minerālvielas – dzelzs, selēns un cinks. Turklāt vislabākais veids, kā šīs vērtīgās vielas uzņemt, ir – ar uzturu, nevis kapsulām un tabletēm.

Un olas ir produkts, kas satur visus nosauktos vitamīnus un minerālvielas, izņemot vienīgi C vitamīnu. (C vitamīns daudz ir dārzeņos, zaļumos, kas ēdienos lieliski sader kopā ar olām.)

Piemēram, divās olās (~110 g) būs ap 20% no vērtīgā A vitamīna ieteicamās dienas normas. A vitamīns ir aktīvs elements ādas un gļotādas šūnu struktūrā, elpošanas orgānos, zarnās – tieši tur, kur organisms vispirms saskaras ar infekciju. Mēdz pat teikt, ja spēle ar infekciju būtu kā futbols, A vitamīns būtu svarīgākais – priekšējās līnijas aizsargs. Taču vienlaikus par tikpat nozīmīgiem spēlētājiem var nosaukt B grupas vitamīnus, cinku, selēnu utt. – tie visi pieliek roku, lai mūsu imūnsistēma uzvarētu visos futbolmačos. Divās olās būs 50% no vērtīgā antioksidanta selēna dienas normas, gandrīz 20 % no imunitātei tik svarīgā cinka.

Vitamīnus un minerālvielas, ko visvairāk saista ar organisma aizsargspējām, protams, satur arī citi produkti. Piemēram, selēna daudz ir Brazīlijas riekstos, cinka – jūras veltēs, B grupas vitamīni – graudaugos. Taču tik daudz šo vērtīgo vielu vienkopus kā olās ir vēl reti kurā produktā! Visi minētie savienojumi koncentrējas olas dzeltenumā, tāpēc, rūpējoties par imunitātes līdzsvaru, jāēd visa ola.

Imunitātes līdzsvaram ļoti svarīgs ir D vitamīns, kas mūsu platuma grādos bieži jāuzņem papildus medikamentu veidā. Tāpat imunitātei patīk daudzveidīgs, sabalansēts uzturs. Patīk, ja ikdienā dzeram daudz ūdens, labi guļam, no sirds atpūšamies un esam fiziski aktīvi, nesmēķējam, elpojam svaigu gaisu un esam prātīgās attiecībās ar alkoholu.


Raksts tapis sadarbībā ar diplomētu uztura speciālist & uztura žurnālisti Zani Timpari, ĒDIENS KĀ ZĀLES žurnāla autori