Ilgtspēja

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ilgtspēju definē kā šī brīža vajadzību apmierināšanu, neapdraudot nākamo paaudžu labklājību. Mūsu misija ir domāt ilgtermiņā ne tikai par uzņēmumu, bet arī par cilvēkiem, kas šeit strādā un strādās nākotnē, par vistām, kas ir mūsu galvenās ražotājas, par vidi un dabu, kuras resursus paši izmantojam, kā arī par sabiedrību, kas galu galā ir ne tikai mūsu balsts, bet arī klients.

Ne Balticovo, ne Latvija nav atrauta no pārējās pasaules, tāpēc, strādājot ar mūsu zemāk uzskaitītajām prioritātēm, virzāmies arī uz ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem -katra mūsu iniciatīva palīdz risināt globālas problēmas.

Jau izdarīto iespējams apskatīt 2020.gada Ilgtspējas pārskatā:

Balticovo Ilgtspējas Pārskats 2020

Kvalitatīvi un veselīgi produkti

Augstākā produktu kvalitāte mums ir pašsaprotama vajadzība - tikai tā tirgū mēs varam būt vajadzīgi un cienīti.

KO JAU DARĀM?

Šobrīd uzņēmumam ir starptautiskās BRC kvalitātes sistēmas A kategorija, kas garantē augstāko pārtikas kvalitāti un drošību. Tas paver ceļu uz Eiropas lielāko veikalu ķēžu plauktiem.
Reaģējot uz sabiedrības pieprasījumu, piedāvājam arī brīvi dētas vistu olas. 2019.gadā esam sākuši ražot arī plāno pankūku mīklu bez laktozes un glutēna un olu kulteņa maisījumu bez laktozes, kas paver iespēju šos gardumus baudīt arī cilvēkiem ar dažādām pārtikas produktu nepanesībām.
Izmantojot datorredzes risinājumus, tiek analizēta šķidro olu kvalitāte un baltuma un dzeltenumu struktūra. Tas ļauj vienā mirklī koriģēt ražošanu tā, lai nepieļautu potenciālas kvalitātes problēmas.

KO PLĀNOJAM DARĪT?

2021.gadā ieviesīsim 5 l un 10 l Bag-in-box (maiss kastē) iepakojumus šķidrajiem olu produktiem. Šis iepakojums ir īpašs ar to, ka plastmasas maisu, kas ir kastes iekšpusē, iespējams ar karstu tvaiku dezinficēt pirms pildīšanas. Iepriekš izmantotās kanniņas tehnoloģisku iemeslu dēļ šādi nevarēja dezinficēt. Šī apstrāde ļauj produktu ilgāk uzturēt svaigu, garšīgu un veselīgu.

2021.gadā tirgū nonāks arī Balticovo saldējums, kas ir īpašs ar savu mazo cukura daudzumu, augsto olbaltumvielu saturu. 20% no šī saldējuma ir tīrs olu baltums. Lūk, tiešām veselīgs našķis!AR ŠĪM INICIATĪVĀM TUVOJAMIES ŠĀDU ANO ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS MĒRĶU SASNIEGŠANAI:

Vide un vistu labturība

Veselīga un droša vide nav tikai vides aktīvistu vajadzība. Tā ir gan uzņēmuma, gan arī katra personīgais izdzīvošanas un labklājības jautājums.


KO JAU DARĀM?

VIDE

Mēs pasargājam pārtiku no nonākšanas atkritumos ar daudzveidīgu produktu klāstu. No ieplaisājušām vai nestandarta izmēra olām ražojam olu masu, pankūku mīklu, olu kulteņa maisījumu, sausos olu produktus, jau vārītas olas. No cilvēka pārtikai nederīgām olām top dzīvnieku barība. Pēc darba dzīves beigām vistas tiek eksportētas un izmantotas pārtikā.

Izmantojam no jau pārstrādāta kartona un plastmasas gatavotu iepakojumu. Gatavos pankūku un olu kulteņa maisījumus pildām TetraPak pakās, kuru kartons nāk no ilgtspējīgas mežsaimniecības, par ko liecina FSC (Forest Stewardship Council) sertifikāts, bet plastmasas pārklājums un korķītis ražots no augiem, nevis naftas produktiem – tas samazina iepakojuma ražošanas CO2 emisijas.

2020.gadā darbību mūsu lielākajā ražotnē Iecavā uzsākušas jaunas, daudzkārt jaudīgākas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas – tajās procesi notiek automātiski, kas cilvēcisko kļūdu iespēju pietuvina nullei, kā arī krietni energoefektīvākāsNotekūdeņu dūņas, kā arī vistu mēslus izmantojam biogāzes ražošanai – to, kas citiem ir atkritumi, mēs uzlūkojam kā resursu.

VISTU LABTURĪBA

Balstoties uz Balticovo ilgtermiņa attīstības stratēģiju un ņemot vērā pieaugušo patērētaju un pārtikas produktu ražotāju pieprasījumu pēc ārpus sprosta dētām olām, esam izvirzījuši mērķi –
līdz 2026.gadam atteikties no sprostos turētu vistu olu ražošanas.

Lai šo mērķi sasniegtu, procesu un tehnoloģiju attīstībā plānots investēt vairāk nekā 30 miljonu eiro. Balticovo iecerētās pārmaiņas paredz pilnīgu ražošanas infrastruktūras maiņu, kas nozīmē, ka katrā no jaunuzbūvētajām kūtīm uzreiz tiks paredzēta putnu brīva pārvietošanās.

Šobrīd uzņēmums piedāvā visu četru veidu produkciju: sprostā dēto vistu olas (kuras marķē ar 3. numuru), kūtī turēto vistu olas (nr. 2), brīvos apstākļos turēto vistu olas (nr. 1), kā arī olas no bioloģiskajām saimniecībām (nr. 0). Tieši cena ir galvenais iemesls tam, kāpēc patērētāji lielākoties priekšroku joprojām dod 3. numura olām, taču ik gadu novērojams aizvien lielāks pieprasījums pēc ārpus sprostiem dētu olu produkcijas.

Jau šobrīd darbojas divas lielizmēra Balticovo brīvās turēšanas vistu novietnes Madonā un Jelgavas novada Vilces pagastā, un 2020.gadā atklāts ārpus sprosta vistu novietņu komplekss 400 000 vistām Iecavas novadā, Balticovo ražotnē.

KO PLĀNOJAM DARĪT?

Šobrīd no 3 000 000 Balticovo vistu jau ap 500 000 tiek turētas ārpus sprosta. Katru gadu šo skaitli plānojam palielināt par 500 000, attiecīgi samazinot sprostos turēto vistu skaitu.AR ŠĪM INICIATĪVĀM TUVOJAMIES ŠĀDU ANO ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS MĒRĶU SASNIEGŠANAI:

Sabiedrība

Pārtikuši, veselīgi, laimīgi un ar mūsu darbu apmierināti apkārtējie cilvēki ir arī mūsu uzņēmuma drošības garants. Mēs no sabiedrības ne tikai iegūstam darbiniekus un klientus, bet arī tai dodam.

KO JAU DARĀM?

Ar produkcijas ziedošanu atbalstām aptuveni 50 labdarības organizācijas, pansionātus, bērnu namus utt.
Izglītība ir pārtikušas sabiedrības pamats. Tāpēc mūsu durvis ir atvērtas gan zinātkārām skolēnu klasēm, gan studentiem, kas meklē prakses iespējas, gan vienkārši organizācijām, kuras interesējas par mūsu darbu.

Sadarbojamies ar zemnieku saimniecībām, kas mums piegādā brīvos apstākļos dētas olas, bet mēs varam garantēt viņu produkcijas noietu, ienākumus, kā arī apgādāt ar jaunputniem, vistu barību un veterinārārsta pakalpojumiem.

2020.gadā, kad sākās COVID-19 pandēmija un dezinfekcijas līdzekļu iegūšana pietiekošā apmērā bija apgrūtināta valsts un pašvaldību iestādēm ziedojām pašu ražotos dezinfekcijas līdzekļus ar pretvīrusa iedarbību.

KO PLĀNOJAM DARĪT?

Visā Eiropas Savienībā sarūk laukos dzīvojošo un lauksaimniecībā nodarbināto cilvēku skaits. Lauki kļūst tukšāki, un pazūd gan kultūrvēsturiskā, gan dabiskā ainava. Balticovo ir uzsācis un turpinās attīstīt sadarbību ar Latvijas zemniekiem, sniedzot iespēju strādāt un pelnīt mazajām saimniecībām Latvijas laukos. Balticovo apņemas nodrošināt noieta tirgu zemnieku saimniecībās brīvi dētajām (marķētas ar 1 un/vai bioloģiski sertificētajām (marķētas ar 0) olām, vienlaikus sniedzot gan zināšanas par vistu audzēšanu, gan nodrošinot putnus ar Balticovo ražoto veselīgo vistu barību. 2021. gadā plānots uzsākt jaunas sadarbības ar zemnieku saimniecībām ar aptuveni 10 000 - 20 000 dējējputniem. Veicinot nodarbinātību laukos, mēs saglabāsim Latvijas lauku ainavu!
AR ŠĪM INICIATĪVĀM TUVOJAMIES ŠĀDU ANO ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS MĒRĶU SASNIEGŠANAI:

Darba vide

Mums ir svarīgi, lai Balticovo darbinieki būtu motivēti, veseli un droši. Veiksmīgu uzņēmumu veido darbinieki, bet apmierinātu un aizrautīgu darbinieku veido uzņēmums.

KO JAU DARĀM?

Piesaistot jaunus darbiniekus, neņemam vērā nedz cilvēku dzimumu, nedz vecumu, nedz tautību, nedz reliģisko piederību, seksuālo orientāciju vai citus rādītājus, kas nav saistīti ar veicamā darba izpildi. Potenciālajā darbiniekā mēs novērtējam spriestspēju, darba sparu un patiesu vēlmi darīt labāk.

Ar prieku ieguldām savu cilvēku izglītībā un mudinām ikvienu piedalīties kursos, semināros un konferencēs – dalības maksu sedz uzņēmums.
Esam uzsākuši rīkot sapulces, kurās aicināti piedalīties visi darbinieki. Tā ir iespēja izrunāt neskaidrības un sasāpējušus jautājumus. Tāpat savas idejas, ierosinājumus vai sūdzības ikviens var iesniegt arī anonīmi visā uzņēmumā izvietotajās pasta kastītēs. Ikviena problēma tiks risināta, nevis noslēpta.

2020.gadā esam izveidojuši darbinieku iesaistes un apmierinātības vērtējuma sistēmu “Balticovo pulss”. Pirmajā reizē aptaujā piedalījušies ap 75% darbinieku, un viņu atbildes sniegušas gan pārsteidzošus, gan iepriekš nojaustus secinājumus. Šī informācija palīdzēs uzņēmumam veikt izmaiņas, kas patiešām darbiniekiem nepieciešamas.

KO PLĀNOJAM DARĪT?

2021.gadā atklāsim jauno olu šķirošanas cehu Iecavas ražotnē. Jaunās tehnoloģijas ļaus sasniegt tādu darba efektivitāti, kas ļaus visu darbu izdarīt dienā, tādejādi izvairoties no darba naktī. Šīs izmaiņas uzlabos gan darba drošību, gan darbinieku veselību, kā arī padarīs vieglāku pārvietošanos uz darbu un atpakaļ.

2021. gadā Balticovo tiks likts uzsvars uz iekšējās komunikācijas uzlabošanu - aktuālākie notikumi un mērķi tiks komunicēti dažādos veidos. Īpaši tiks strādāts ar struktūrvienību vadītājiem, jo 2020.gada “Balticovo pulss” skaidri parādīja, ka darbinieki ļoti uzticas saviem tiešajiem vadītājiem un labprāt ieklausās viņu sacītajā. Šī ir lieliska iespēja svarīgāko informāciju visiem darbiniekiem nodot saprotami un viegli.


AR ŠĪM INICIATĪVĀM TUVOJAMIES ŠĀDU ANO ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS MĒRĶU SASNIEGŠANAI:

Jauninājumi

Pasaule strauji mainās un tikpat strauji uzņēmumam ir jāprot pielāgoties jaunām situācijām. Mūsu jauninājumi gādā, lai klienti varētu baudīt drošu, veselīgu un garšīgu pārtiku, lai darbi mūsu ražotnēs būtu efektīvi un lai mūsu negatīvā ietekme uz vidi samazinātos līdz nullei.

KO JAU DARĀM?

Uzņēmumā esam ieviesuši datorredzes risinājumus, kas gan saskaita olas, gan arī novērtē to ārējo izskatu. Tas ļauj izdarīt spriedumus par vistu veselību. Tāpat datorredze analizē šķidro olu kvalitāti un baltuma un dzeltenuma struktūru. Tas ļauj vienā mirklī koriģēt ražošanu tā, lai nepieļautu potenciālas kvalitātes problēmas.

KO PLĀNOJAM DARĪT?
2021. gadā tiek turpināts projekts graudu novietnē uzstādot sensorus, kas ar dažu desmitu kilogramu precizitāti varētu noteikt, cik vistu barības vēl ir atlicis. Jaunie sensori ļaus precīzi noteikt, kad un cik graudu ir jāpieved. Tikai veselas vistas var dēt kvalitatīvas olas, tāpēc sadarbībā ar “SAF Tehnika” 2020. gadā esam uzsākuši jau gaisa kvalitātes pētījumus vistu kūtīs un tas tiks turpināts. Tas ļaus radīt optimālus apstākļus kā vistām, tā mūsu darbiniekiem.

Vairāk par konkrēto projektu šeit:

https://www.balticovo.lv/lv/es-projekti/eiropas-regionala-attistibas-fonda-projekts-latvijas-elektrisko-un-optisko-iekartu-razosanas-nozares-kompetences-centrs

AR ŠĪM INICIATĪVĀM TUVOJAMIES ŠĀDU ANO ILGTSPĒJĪGAS ATTĪSTĪBAS MĒRĶU SASNIEGŠANAI:

17 MĒRĶI CILVĒKIEM UN PLANĒTAI


lgtspējīgas attīstības mērķi ir visaptverošs darbību kopums, kas jāveic, lai pieliktu punktu nabadzībai, aizsargātu dabu, radītu veselīgu un drošu vidi un uzlabotu dzīvi un iespējas ikvienam jebkurā vietā pasaulē. Apvienoto Nāciju Organizācija 2015.gadā nospraudusi 17 mērķu, kas ir daļa no Ilgtspējīgas attīstības rīcības plāna 2030 (2030 Agenda for Sustainable Development).

Šobrīd daudz kur vērojams progress, taču kopumā vēl nav izdarīts gana daudz, lai sasniegtu iecerētos mērķus noteiktajā laikā visur pasaulē. Tāpēc šai ir jābūt dekādei ar ļoti ambicioziem mērķiem un nopietnu darbu, lai 2030.gadā 17 mērķi tiktu sasniegti un mēs visi dzīvotu labākā pasaulē.