Šī tīmekļvietne izmanto sīkdatnes (cookies). Sīkdatnes ir mazas burtu un skaitļu datnes, kas tiek lejupielādētas un saglabātas jūsu datorā vai citā ierīcē (piemēram, mobilajā tālrunī, planšetdatorā), un saglabātas jūsu tīmekļa pārlūkā vietnes apmeklējuma laikā. Tās var izmantot, lai sekotu līdzi, kādas lapas vietnē apmeklējat, lai saglabātu jūsu ievadīto informāciju vai atcerētos jūsu izvēles, piemēram, valodas iestatījumus, vietnes pārlūkošanas laikā.

Balticovo uzsāk pārejas procesu, lai atteiktos no sprostos turētu vistu olu ražošanas


Ziemeļeiropas vadošais olu un olu produktu ražotājs Balticovo ir izvirzījis mērķi tuvāko gadu laikā attiekties no sprostos turētu vistu olu ražošanas un pilnībā pārstrukturizēt ražotnes līdzšinējo darbību. Ilgtspējīgais lēmums pieņemts, balstoties uz uzņēmuma ilgtermiņa attīstības stratēģiju un sekojot aizvien pieaugošajam patērētāju un pārtikas produktu ražotāju pieprasījumam pēc ārpus sprosta dētām olām. Plāna realizācijai Balticovo tuvāko piecu gadu laikā procesu un tehnoloģu attīstībā plāno investēt vairāk nekā 30 miljonus eiro. 

Šobrīd uzņēmums piedāvā visu četru veidu produkciju: sprostā  dēto vistu olas (kuras marķē ar 3. numuru), kūtī turēto vistu olas (nr. 2), brīvos apstākļos turēto vistu olas (nr. 1), kā arī olas no bioloģiskajām saimniecībām (nr. 0). Tieši cena ir galvenais iemesls tam, kāpēc patērētāji lielākoties priekšroku joprojām dod 3. numura olām, taču ik gadu novērojams aizvien lielāks pieprasījums pēc ārpus sprostiem dētu olu produkcijas. Plāni par atteikšanos no sprostos turētu vistu dētām olām sākot no 2025. gada pasaulē izskan gan no lielāko olu ražotāju, gan mazumtirdzniecības uzņēmumu puses, tādēļ Balticovo uzsāktais ceļš ir loģisks solis visas nozares tālākā attīstībā, kas kalpos kā piemērs arī citām Baltijas un Austrumeiropas reģiona valstīm, kur šādas pārmaiņas notiek salīdzinoši lēnāk.

Pakāpenisku pāreju no sprostos dētu olu ražošanas Balticovo apņēmīgi uzsācis jau aizvadītajos gados, izveidojot kūtis, kurās vistas uzturas ārpus sprostiem. Uzņēmuma paspārnē Latvijā darbojas jau divas lielizmēra brīvās turēšanas vistu novietnes, kur katrā 8 hektāru platībā mājo aptuveni 20 000 putni – viena no tām atrodas Madonā, bet otra Jelgavas novada, Vilces pagasta “Kurmīšos”. Balticovo iecerētās pārmaiņas paredz pilnīgu ražošanas infrastruktūras maiņu, kas nozīmē, ka katrā no jaunuzbūvētajām kūtīm uzreiz tiks paredzēta putnu brīva pārvietošanās. Jau šobrīd Balticovo ir vadošais ārpus sprosta olu ražotājs Austrumeiropā, tomēr jāņem vērā, ka pilnīga pāreja ir ilgtermiņa process, kas paredz vairāku gadu sagatavošanās darbus.

“Apņēmības pilni esam uzsākuši pāreju ceļā uz vistu labturības apstākļu uzlabošanu, pakāpeniski palielinot ārpus sprosta dēto olu apjomus, un ticam, ka arī patērētāji un tirgotāji to novērtēs. Ja viss noritēs pēc plāna, paredzam, ka jau līdz 2026. gadam varēsim pilnībā atteikties no kūtīm ar sprostiem. Uzsākot ceļu uz 100% atteikšanos no sprostā turētu vistu dētām olām, vēlamies ieņemt virzienu, kam sekos arī citi olu ražotāji Baltijas valstīs. Esam pārliecināti, ka speram būtisku soli pretī atbildīgākai un ilgtspējīgākai olu ražošanai ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē,” komentē Balticovo valdes priekšsēdētājs  Vladimirs Mhitarjans.


Papildu informācija:

Anna Pančenko

Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja

AS "Balticovo"

M: +371 29245850

E: anna.pancenko@balticovo.lv